4th Maths Term 2 Unit 2 Numbers Exercise 2.1 Solutions

4th Maths Term 2 Unit 2 Numbers Exercise 2.1 Solutions

4th Maths : Term 2 Unit 2 : Numbers

Exercise 2.1 (Multiplication by lattice algorithm)

Home > Numbers > Exercise 2.1
1. Multiply the following numbers by using lattice method.
(i) \( 52 \times 49 \)
Lattice multiplication 52x49
Answer: \( 52 \times 49 = 2548 \)
(ii) \( 347 \times 5 \)
Lattice multiplication 347x5
Answer: \( 347 \times 5 = 1735 \)
(iii) \( 127 \times 7 \)
Lattice multiplication 127x7
Answer: \( 127 \times 7 = 889 \)
(iv) \( 65 \times 37 \)
Lattice multiplication 65x37
Answer: \( 65 \times 37 = 2405 \)
(v) \( 789 \times 4 \)
Lattice multiplication 789x4
Answer: \( 789 \times 4 = 3156 \)
(vi) \( 37 \times 29 \)
Lattice multiplication 37x29
Answer: \( 37 \times 29 = 1073 \)
2. Multiply the following numbers by using standard method.
(i) \( 72 \times 29 \)
Standard multiplication 72x29
Answer: \( 72 \times 29 = 2088 \)
(ii) \( 31 \times 27 \)
Standard multiplication 31x27
Answer: \( 31 \times 27 = 837 \)
(iii) \( 93 \times 42 \)
Standard multiplication 93x42
Answer: \( 93 \times 42 = 3906 \)
(iv) \( 124 \times 6 \)
Standard multiplication 124x6
Answer: \( 124 \times 6 = 744 \)
(v) \( 206 \times 8 \)
Standard multiplication 206x8
Answer: \( 206 \times 8 = 1648 \)
(vi) \( 479 \times 3 \)
479x3
Standard multiplication 479x3
Answer: \( 479 \times 3 = 1437 \)
Word Problems
3. One box contains 25 apples. How many apples are there in 36 such boxes?
Multiplication of apples

No.of apples in 1 box = 25

No.of apples in 36 boxes = \( 36 \times 25 \)

Answer: There are 900 apples in 36 boxes.
i. There are 28 pages in a daily newspaper. If Ajay buys newspapers for 45 days, how many pages will it contain?
Newspaper calculation

No. of pages for 1 day = 28

No. of pages for 45 days = \( 45 \times 28 \)

Answer: It will contain 1260 pages
ii. A truck carries 125 bags of rice. If each bag has 9 kg of rice, how much kg of rice will there be in the truck.
Truck rice calculation

Weight of rice in 1 bag = 9 kg

Weight of rice in 125 bags = \( 125 \times 9 \)

Answer: There will be 1125kg of rice in the truck.
iii. If the cost of one chair is ₹ 857. What will be the cost of 6 chairs?
Cost of chair calculation

Cost of 1 chair = ₹ 857

Cost of 6 chairs = \( 857 \times 6 \)

Answer: The cost of 6 chairs will be ₹ 5142.

Tags: Numbers | Term 2 Chapter 2 | 4th Maths