Money | Term 3 Chapter 5 | 4th Maths - Exercise 5.4 (Money) | 4th Maths : Term 3 Unit 5 : Money
Chapter: 4th Maths : Term 3 Unit 5 : Money
Exercise 5.4 (Money)
Text Book Back Exercises Questions with Answers, Solution : 4th Maths : Term 3 Unit 5 : Money : Exercise 5.4 (Money)
1. Priya bought 20 balloons. If the cost of one balloon is ₹ 6, then find the cost of 20 balloons.
Number of balloons = 20
Cost of 1 balloon = ₹ 6
Cost of 20 balloons = 20 x 6 = ₹ 120
Answer: Cost of 20 balloons = ₹ 120
2. Chinthamani bought 28 chocolate for her birthday. If the cost of a chocolate is ₹ 7 then find the total cost of 28 chocolates?
Number of chocolates = 28
Cost of 1 chocolate = ₹ 7
Cost of 28 chocolates = 28 x 7 = ₹ 196
Answer: Cost of 28 chocolates = ₹ 196
3. Ashok purchased 9 decorative papers at the cost of ₹ 450 for his town festival. Find the cost of a decorative paper?
No. of decorative papers = 9
Cost of decorative paper = ₹ 45
Cost of 1 decorative paper = 45 ÷ 9 = ₹ 5
Answer: Cost of 1 decorative paper = ₹ 5
4. Geethanjali bought 10 pencils at the cost of ₹ 70 from the supermarket. Find the cost of a pencil?
No. of pencils = 10
Cost of 10 pencils = ₹ 70
Cost of 1 pencil = 70 ÷ 10 = ₹ 7
Answer: Cost of 1 pencil = ₹ 7
5. Kuppan bought pencil and pen for ₹ 24.50 and ₹ 6.50 from his total amount ₹ 50. Find the total cost of things that he bought. Also find the balance amount?
Step: 1
Cost of pencil = ₹ 24. 50
Cost of Pen = ₹ 6. 50
Total = ₹ 31.00
Step : 2
Total amount = ₹ 50. 00
Cost of things = ₹ 31.00
Balance = ₹ 19. 00
Answer: Total cost of things = ₹ 31
Balance amount = ₹ 19
Balance amount = ₹ 19
6. A teacher went to the science exhibition with their student. The entry fee is ₹ 250 and the teacher bought some materials for the school for ₹ 320, she had the balance amount of ₹ 330, find the amount that she had?
Entry Fee = ₹ 250
Cost of materials = ₹ 320
Balance amount = ₹ 330
Total amount she had = ₹ 900
Answer: Total amount she had = ₹ 900