4th Maths Term 3 Unit 5 Money Exercise 5.4 Questions and Answers

Exercise 5.4 (Money) - 4th Maths Term 3 Unit 5

Money | Term 3 Chapter 5 | 4th Maths - Exercise 5.4 (Money) | 4th Maths : Term 3 Unit 5 : Money

Chapter: 4th Maths : Term 3 Unit 5 : Money

Exercise 5.4 (Money)

Text Book Back Exercises Questions with Answers, Solution : 4th Maths : Term 3 Unit 5 : Money : Exercise 5.4 (Money)
1. Priya bought 20 balloons. If the cost of one balloon is 6, then find the cost of 20 balloons.
Number of balloons = 20
Cost of 1 balloon = 6
Cost of 20 balloons = 20 x 6 = 120
Balloons Illustration
Answer: Cost of 20 balloons = 120
2. Chinthamani bought 28 chocolate for her birthday. If the cost of a chocolate is 7 then find the total cost of 28 chocolates?
Number of chocolates = 28
Cost of 1 chocolate = 7
Cost of 28 chocolates = 28 x 7 = 196
Chocolates Illustration
Answer: Cost of 28 chocolates = 196
3. Ashok purchased 9 decorative papers at the cost of 450 for his town festival. Find the cost of a decorative paper?
No. of decorative papers = 9
Cost of decorative paper = 45
Cost of 1 decorative paper = 45 ÷ 9 = 5
Answer: Cost of 1 decorative paper = 5
4. Geethanjali bought 10 pencils at the cost of 70 from the supermarket. Find the cost of a pencil?
No. of pencils = 10
Cost of 10 pencils = 70
Cost of 1 pencil = 70 ÷ 10 = 7
Answer: Cost of 1 pencil = 7
5. Kuppan bought pencil and pen for 24.50 and 6.50 from his total amount 50. Find the total cost of things that he bought. Also find the balance amount?
Step: 1
Cost of pencil = 24. 50
Cost of Pen = 6. 50
Total = 31.00

Step : 2
Total amount = 50. 00
Cost of things = 31.00
Balance = 19. 00
Answer: Total cost of things = 31
Balance amount = 19
6. A teacher went to the science exhibition with their student. The entry fee is 250 and the teacher bought some materials for the school for 320, she had the balance amount of 330, find the amount that she had?
Entry Fee = 250
Cost of materials = 320
Balance amount = 330
Total amount she had = 900
Answer: Total amount she had = 900