Numbers | Term 3 Chapter 2 | 4th Maths - Division: To frame word problems (using four operations) | 4th Maths : Term 3 Unit 2 : Numbers
Chapter: 4th Maths : Term 3 Unit 2 : Numbers
Division: To frame word problems (using four operations)
Division: (up to 4 digit number by single digit number)
To frame word problems (using four operations)
EXAMPLE 1
Observe the following pictures and let us see how questions has been framed.
(i) What is the price of ooty apple? Why do you prefer this?
\( ₹ 180 \) is the price of ooty apple. Low price when compare to Simla Apple.
(ii) Find the cost of 3kg of green banana?
The cost of 3kg of green banana is \( ₹ 300 \). \( (3 \times ₹ 100) \)
(iii) What is the total cost of 1kg of simla apple, Poovan banana and Peyan banana?
The total cost of 1kg of simla apple, Poovan banana and Peyan banana is \( ₹ 480 \). \( (₹ 250 + ₹ 90 + ₹ 140) \).
(iv) Find out the difference between the cost of ooty apple and simla apple?
The difference between the cost of ooty apple and simla apple is \( ₹ 70 \). \( (₹ 250 - ₹ 180) \).
(v) Mala had \( ₹ 70 \), how many kg of Peyan banana would she buy?
Mala can buy ½ kg of Peyan banana.