4th Maths Term 3 Unit 2 Exercise 2.3 Numbers Solution

Exercise 2.3 (To frame word problems) - 4th Maths Term 3 Unit 2

Numbers | Term 3 Chapter 2 | 4th Maths

Exercise 2.3 (To frame word problems)

Chapter: 4th Maths : Term 3 Unit 2 : Numbers

Exercise 2.3

Price List Table

What else could you frame some more questions based on this table?

  • 1) Find the cost of 2kg of Raw rice.
  • 2) What is the price of 1 kg wheat?
  • 3) Find out the difference between the cost of Raw rice and boiled rice.
  • 4) What is the total cost of 1 kg wheat and 1 kg red chily?

1) Frame word problems, using the picture given:

Cake Piece
Cost of 1 Piece of Cake ₹ 25
  • The cost of 1 piece of cake ₹ 25. What is the cost of 16 pieces of cake?

2) Frame word problems, using the picture given:

Clocks
Total Cost of the clocks ₹ 490
  • The total cost of 7 clocks ₹ 490. What is the cost of 1 clock?

Tags : Numbers | Term 3 Chapter 2 | 4th Maths , 4th Maths : Term 3 Unit 2 : Numbers

Study Material, Lecturing Notes, Assignment, Reference, Wiki description explanation, brief detail

4th Maths : Term 3 Unit 2 : Numbers : Exercise 2.3 (To frame word problems) | Numbers | Term 3 Chapter 2 | 4th Maths