4th Maths Term 3 Unit 5 Money Exercise 5.2 Addition Questions Answers

4th Maths Term 3 Unit 5 Money Exercise 5.2

Exercise 5.2 (Addition on Money)

4th Maths : Term 3 Unit 5 : Money

Text Book Back Exercises Questions with Answers, Solution

I. Add the following Rupees (without conversion)

Addition of Rupees without conversion

II. Add the following rupees (with conversion)

Addition of Rupees with conversion

III. Word Problems

1. Elangovan bought a bat for ₹ 105.15 and a ball for ₹ 24. How much money did he spend in all?

Cost of a bat = ₹ 105.15
Cost of a ball = ₹ 24.00
He spend = ₹ 129.15
He spend = ₹ 129.15

2. Sadham went to vegetable shop and bought 1 kg of brinjal for ₹ 28.50, 1 kg of ladies finger for ₹ 10.50, 1 kg of pumpkin for ₹ 11.50. Find the total amount he spent in all.

Cost of 1 kg brinjal = ₹ 28.50
Cost of 1 kg ladies finger = ₹ 10.50
Cost of 1 kg pumpkin = ₹ 11.50
Total amount he spend = ₹ 50.50
Answer : Total amount he spend = ₹ 50.50

3. Kanmani bought pad and pen for her daughter at the cost of ₹ 65.50 and ₹ 48.75. How much money did she pay for the things?

Cost of pad = ₹ 65.50
Cost of pen = ₹ 48.25
She paid = ₹ 113.75
Answer : Total amount he spend = ₹ 113.75

4. Ramya bought Vegetable rice, Idly and Dosai for ₹ 74.50, ₹ 28.50 and ₹ 60.50. Find the total amount he spent in all.

Cost of vegetable rice = ₹ 74.50
Cost of Idly = ₹ 28.50
Cost of Dosai = ₹ 60.50
Total amount he spend = ₹ 163.50
Answer: Total amount he spend = ₹ 163.50
Tags: Money | Term 3 Chapter 5 | 4th Maths, 4th Maths : Term 3 Unit 5 : Money
Study Material, Lecturing Notes, Assignment, Reference, Wiki description explanation, brief detail