4th Maths : Term 3 Unit 5 : Money
Addition on Money
Objective
To add and subtract simple amounts of money in denominations of rupees and paise which are multiples of ten using column addition and subtraction with regrouping
Addition without conversion
Sankar purchased 1kg rice for ₹ 45.50 and 1kg of dhal for ₹ 78.60
Correct method
Cost of 1 kg of rice =
₹ 45.50
Cost of 1 kg of dhal =
₹ 78.60
Total cost
₹ 124.10
Addition with conversion
A groundnut burfi seller uses many ingredients to prepare it. So, he sells the burfi along with the ingredients. Original price of burfi is Rs.20 and he includes ingredients cost as 0.75 paise. Find the cost of burfi.
Correct method
Original cost of burfi =
₹ 20.00
Cost of ingredients =
₹ 00.75
Cost of burfi =
₹ 20.75
Irusan went to electronic shop and bought 100 watts, 120 watts, 150 watts bulbs for amount ₹ 12.50, ₹ 14.70 and ₹ 18.50. What is the total amount he spent in all?
Cost of 100 watts bulb =
₹ 12.50
Cost of 120 watts bulb =
₹ 14.70
Cost of 150 watts bulb =
₹ 18.50
The total amount he spent in all =
₹ 45.70